Okno krosnowe

Pomimo faktu, iż rynek okien pełen jest nowoczesnych konstrukcji, wciąż często spotkać można się z tak zwanymi modelami tradycyjnymi, które wykonane są z drewna. Przykładem na to są okna krosnowe, wykorzystywane przede wszystkim w starych budowlach wiejskich, a także w licznych historycznych dworkach i pałacykach.

Jak sama nazwa wskazuje, są one wykonane z krosna i charakteryzują się raczej prostą budową. Z jednej strony przekłada się to na wysoką swobodę ich wykorzystania, z drugiej zaś wiąże się z pewnymi ograniczeniami konstrukcyjnymi, które dają o sobie znać niemal na każdym kroku. Czym się wyróżniają i jakie są ich mocne oraz słabe strony?

Informacje i definicja

Zanim odpowiemy na te pytania, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę okna krosnowe są. Wspomniane już krosno zazwyczaj wykonywane jest z sosnowego balu, które charakteryzuje się pojedynczą przylgą i równie uproszczonym skrzydłem okiennym, otwieranym wyłącznie do wewnątrz. Co więcej, jak wskazuje definicja, modele krosnowe często nie otwierają się w ogóle i są traktowane jako okna wystawowe.

Jeżeli chodzi o rodzaj oszklenia, jest ono pojedyncze. Historia tego typu okien sięga wiele lat wstecz, dlatego obecnie są one wykorzystywane przede wszystkim w wiekowych budowlach i w pomieszczeniach, które nie muszą być ogrzewane. Wszystko ze względu na specyficzne parametry termiczne i akustyczne omawianych okien. Ciekawe jest również to, że wspomniane krosno występuje także w oknach skrzynkowych.

Zastosowanie i wykorzystanie okien krosnowych

Przedstawione wyżej informacje każą przypuszczać, że zastosowanie okien krosnowych jest w pewien sposób ograniczone. I tak jest w rzeczywistości. We wspomnianych domach starych, które zazwyczaj wyróżniają się dość grubymi ścianami, okna tego typu są umiejscawiane wyłącznie w jednym otworze, dlatego nie posiadają ościeżnicy.

Ponadto tego typu modele zastosować można również w pomieszczeniach, które nie wymagają specjalnego ogrzewania. Wymienić można w tym miejscu przede wszystkim piwnice i składziki. Często, ze względu na chęć ograniczenia wydatków, krosna znajdziemy także na poddaszach, w których ogrzewanie również nie występuje.

Zalety i wady

Podstawową zaletą okien krosnowych jest fakt, że ich wykonanie okazuje się bardzo proste. Składają się bowiem z pojedynczych elementów, dlatego żaden doświadczony pracownik nie powinien mieć problemów z ich przygotowaniem. Są one ponadto tanie, cena całej konstrukcji często jest kilkukrotnie niższa w porównaniu z bardziej nowoczesnymi modelami.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, wspomnieć należy przede wszystkim o ich bardziej słabej szczelności, która przekłada się między innymi na to, że w niewielkim tylko stopniu wygłuszają wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz. Izolacja termiczna okien również nie stoi na wysokim poziomie. Z tego właśnie względu nie stosuje się ich w pomieszczeniach ocieplanych.

Okna Fronton – polecamy

Firma Fronton posiada w swojej ofercie najwyższej jakości okna wszystkich rodzajów. Sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu i w dowolnie wybranych warunkach. W katalogu produktowym posiadamy zarówno modele drewniane, jak i plastikowe czy aluminiowe. Gwarantują one odpowiednie parametry funkcjonalne i komfort użytkowania.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz