Okno jako ważny element filmowy

Wychodzisz z kina i jesteś pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej, efektów specjalnych, charakterystyki bohaterów, a także układu scenicznego? Wszystkie szczegóły mają niewyobrażalny wpływ na stworzenie niezapomnianego dzieła. Chyba nie jesteś w stanie wyobrazić sobie filmu, w którym grają sami najlepsi aktorzy, którzy wypowiadają swoje kwestie, bez żadnej pracy charakteryzatorskiej lub scenicznej.

Niektóre detale w filmach okazały się być na tyle ważne, iż umieszczono je w tytułach filmów. Za chwilę przekonasz się o tym, w jakich filmach, to właśnie okna odegrały tak ważną rolę. Choć ich istotne znaczenie ograniczało się często jedynie do zwykłej obecności w filmie lub po prostu metaforycznego zrozumienia okna, jako innej perspektywy patrzenia na świat.

Okno na podwórze (ang. Rear Window)

Jeżeli ktoś ma naprawdę ma ochotę zobaczyć rolę okna w przerażającej scenerii, to powinien obejrzeć film „Okno na Podwórze”. Jest to jeden z thrillerów znanego reżysera Alfreda Hitchcocka. Historia dotyczy fotografa, który z powodu złamania nogi nie może wychodzić z domu. Z powodu braku zajęcia, bohater zaczyna podglądać przez okno życie swoich sąsiadów.

Widoki jednak okazują się być niezbyt miłe. Ponieważ jednego dnia zauważa bardzo dziwne zachowanie swojego sąsiada, którego ostatecznie podejrzewa o zamordowanie żony. Fotograf decyduje się na rozwikłanie zagadki. Jego pomocnikami są dziewczyna Stella, pielęgniarka Lisa, a także policjant, który również jest zaintrygowany jego podejrzeniami. Największą ciekawostką jest to, że wszystkie ujęcia na podwórze były kręcone z perspektywy okna, przez które główny bohater prowadził obserwacje.

Sekretne Okno (ang. Secret Window)

Przenieśmy się teraz do bardziej współczesnego kina. Ciekawy film, również z dreszczykiem grozy, został wyreżyserowany przez Davida Keppa w 2004 roku. Tutaj w rolę głównego bohatera wciela się Johnny Depp. Gra on pisarza, który po rozwodzie przenosi się do uroczego domku, położonego nad jeziorem. Niestety jego spokój szybko zostaje zakłócony przez niespodziewanego intruza.

Tym intruzem jest John Shooter, którego gra John Turturro. Już od samego początku zarzuca on pisarzowi splagiatowanie jego powieści. Bohater, który zaczyna ignorować przybysza wplątuje się w coraz większe tarapaty. Zamiast odszukać swoje oryginalne powieści, by jak najszybciej pozbyć się oskarżyciela, ignoruje jego ostrzeżenia, przez co nakręca się spirala niebezpiecznych wydarzeń.

Okna (wł. La finestra di fronte, 2003)

W tym niesamowitym filmie pt.: „Okna” mamy do czynienia z melodramatem. Nie jest to jednak zwykły wyciskacz łez, ale prawdziwy hit, do którego produkcji przyczyniły się aż 4 kraje: Włochy, Turcja, Wielka Brytania oraz Portugalia. Fabuła filmu opiera się na przemyśleniach młodej kobiety o upływającym czasie. Jej los splata się z pewnym starszym mężczyzną, którego dni są policzone.

Czy widmo śmierci nowego znajomego, zmotywuje bohaterkę do spełniania marzeń? Na początku filmu młoda kobieta często zastanawia się nad prowadzeniem zupełnie innego życia, przy okazji podglądając przez okno sąsiada. W pewnym momencie uświadamia sobie, że pragnie poznać nowego mężczyznę. Czy odważy się spełnić swoje marzenia, czy tylko skończy się na obserwacjach sąsiada przez okno? Warto przekonać się o tym, jak skończy się ten intrygujący wątek.

Okno (1981)

Przyszła pora na krótką recenzję polskiej produkcji. Film „Okno” powstał w 1981 roku. Jego scenariusz opiera się na słynnym słuchowisku radiowym Ireneusza Iredyńskiego. W tym przypadku, również mamy do czynienia z melodramatem. Głównym bohaterem jest pisarz o imieniu Krzysztof. Prowadzi samotny tryb życia, poświęcając się wyłącznie pisaniu swojego największego dzieła.

okno-1981-plakat-filmowy

Źródło plakatu i więcej informacji o filmie Okna na stronie http://www.filmweb.pl/film/Okno-1981-8312

Wszystko w jego życiu ulega zmianie, kiedy na przyjęciu poznaję piękną kobietę – Basię. Znajomość rozwija się do tego stopnia, iż bohater postanawia przeprowadzić się do nowej wybranki serca. Warto zobaczyć w filmie największych polskich aktorów grających w tamtych czasach. Wśród nich pojawiają się tacy artyści, jak Jan Englert, Iwona Bielska, czy też Tadeusz Huk.

Okna fronton

Okna w sztuce filmowej mogą mieć różny charakter. Zwykle są podkreśleniem przemyśleń bohaterów lub dramatycznych wydarzeń, jakie mają miejsce w scenariuszu. Jeszcze nie pojawiły się żadne informacje, by okna producenta Fronton pojawiły się na szklanym ekranie. Ale kto wie, może za jakiś czas będzie o nich naprawdę głośno? Może tym razem scenariusz będzie jednak bardziej weselszy?

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz