Okna zespolone (szwedzkie)

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych okien tradycyjnych są modele zespolone, nazywane również szwedzkimi. Charakteryzują się najlepszymi parametrami użytkowymi wśród konstrukcji drewnianych, dlatego stosowane są one do dziś, przede wszystkich w starszych budynkach oraz niewielkich, drewnianych domkach.

Ze względu na swoją specyficzną, zespoloną konstrukcję, okna stosunkowo łatwo poddają się zabiegom renowacyjnym, które polegają przede wszystkim na odnowieniu ich koloru oraz wyeliminowaniu wszelkich nieszczelności, zaburzających przewodność cieplną i prowadzących do strat energii, czasem bardzo poważnych.

Historia i informacje

Okna szwedzkie stworzone zostały kilkadziesiąt lat temu, natomiast w Polsce stosowane są mniej więcej od 40 lat. Poza wiekowymi, drewnianymi budowlami, spotkać można je również w niektórych blokach. Często występują w nieco usprawnionych formach, dzięki temu okazują się bardziej funkcjonalne niż tradycyjne okna drewniane.

Nazwa „zespolone” wzięła się z faktu, iż charakteryzują się one połączonymi (zespolonymi) skrzydłami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Chcąc wykazać różnice między oknem jednoramowym a zespolonym, należy podkreślić, że pierwszy z wymienionych typów stanowi modyfikację drugiego. Dzięki nim zniknęła konieczność montażu dwóch szyb – zaczęto więć stosować produkty podwójne

Rodzaje okien zespolonych

Okna szwedzkie dzielone są przede wszystkim ze względu na liczbę skrzydeł. Najprostszą konstrukcją wyróżniają się tak zwane modele jednodzielne. Posiadają one wyłącznie jedno skrzydło – są to najczęściej zespolone okna dachowe oraz połaciowe.

Drugim rodzajem są konstrukcje dwudzielne, które, jak nietrudno się domyślić, posiadają dwa skrzydła ułożone obok siebie. Zdecydowanie najrzadziej obecnie spotykane są natomiast okna wielodzielne. W ich przypadku konstrukcja polega na przygotowaniu trzech lub więcej skrzydeł zamontowanych obok siebie.

Informacje techniczne i koszty

Zespolenie, czyli połączenie skrzydeł wewnętrznych i zewnętrznych, w oknach szwedzkich wykonywane jest przy wykorzystaniu zawiasów szranierowych oraz odpowiednio dobranych śrub szwedzkich. W ten sposób uzyskiwana jest solidna konstrukcja, która charakteryzuje się najlepszą szczelnością ze wszystkich konstrukcji drewnianych.

Wspomnieć należy o tym, że okna zespolone, podobnie jak w przypadku wszystkich modeli drewnianych, wyróżniają się stosunkowo niską ceną. Koszty rozpoczynają się już od mniej więcej 300 złotych – na ich ostateczny kształt wpływ będą miały oczywiście wymiary, uszczelki czy też gatunek wykorzystanego drewna.

Zalety i budowa okien szwedzkich

Wspomniana wcześniej przyzwoita szczelność okien szwedzkich bierze się stąd, iż posiadają one trzy przylgi. Pomiędzy skrzydłami obecna jest także około 5 centymetrowa przerwa, która ogranicza przewodność ciepła – sprawia to, że okna zespolone wyróżniają się lepszą izolacją termiczną niż pozostałe modele drewniane.

Chcąc więc przedstawić największe zalety omawianych okien, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stosunkowo solidną konstrukcję, niską cenę, a także bardzo przyzwoite parametry użytkowe. Oczywiście w dalszym ciągu nie mogą one równać się chociażby z oknami plastikowymi, dlatego w większości przypadku są przez nie wypierane z rynku.

Producent okien Fronton

W swojej ofercie posiadamy okna drewniane, plastikowe oraz aluminiowe – przygotowane zostały one przy użyciu najlepszych dostępnych materiałów, a także w zgodzie z najnowocześniejszymi technikami produkcyjnymi, dzięki czemu gwarantują najlepsze wartości parametrów dotyczących izolacji termicznej i akustycznej, a także szczelności.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz