Okna skrzynkowe

W zabytkowych domach, dworkach, małych pałacykach oraz urokliwych wiejskich budowlach bardzo często spotkać można okna skrzynkowe, które, z racji swojej konstrukcji i wykorzystywanych materiałów, wyróżniają się specyficznym klimatem, typowym dla okresu sprzed kilkudziesięciu lat.

Obecnie tego typu okna często przechodzą renowacje wraz z całymi, zabytkowymi budynkami. W ramach standardowego użytku, poza domami na wsi, wykorzystywane są raczej rzadko. Wszystko ze względu na ich nieco ograniczone parametry użytkowe oraz stosunkowo niską wytrzymałość mechaniczną. Pod tym względem zdecydowanie ustępują modelom nowoczesnym.

Rodzaje okien skrzynkowych

Choć budowa okien skrzynkowych jest dość prosta, na rynku spotkać można aż 3 ich rodzaje. Do pierwszego z nich należą standardowe modele skrzynkowo-krosnowe, wykonane na bazie krosna połączonego z ościeżnicą. Nieco inne są natomiast okna skrzynkowe-polskie – posiadają one bowiem skrzydła otwierające się do wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz.

Ostatnim typem omawianych okien są modele półskrzynkowe. Poza ościeżnicą, w ramie znajdują się poziome elementy z krosna zwane „krośniakami”. Charakteryzują się ponadto osobnymi skrzydłami o tej samej szerokości, lecz różnej wysokości, dzięki czemu przesłaniają zdecydowanie mniej światła w porównaniu do dwóch poprzednich konstrukcji.

Budowa i przekrój okna skrzynkowego

Jak sama nazwa wskazuje, okna tworzone są na wzór skrzynki. Zarówno krosna, jak i krośniaki są łączone z ościeżnicami na czop i gniazdo, a także przy użyciu odpowiednich gwoździ oraz kleju. Podkreślić należy również, że dolne ramiaki okien posiada kilkumilimetrowe wyżłobienia, w których zbiera się woda w przypadku „pocenia się” szyb.

Okna skrzynkowe charakteryzują się przeciętną szczelnością, dlatego w dolnym ramiaku często zakładane są okapniki blaszane, które stanowią zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody deszczowej do wewnątrz pomieszczeń. W zależności od rodzaju, okna posiadają skrzydła otwierane do wewnątrz i na zewnątrz. Często wraz z nimi montowane są również okiennice.

Informacje techniczne – współczynnik przenikania ciepła

Okna skrzynkowe są stare, wobec tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Ich nieco już archaiczna budowa sprawia, że charakteryzują się dość przeciętnymi parametrami termicznymi i akustycznymi. Najważniejszy w tym przypadku wydaje się być współczynnik przenikania ciepła, który w wielu przypadkach przekracza przyjęta granicę 1,3 W/(m2·K).

Wszystko to sprawia, że stare okna drewniane są nie tylko malowane, ale również podlegają intensywnym renowacjom, które pozwalają zdecydowanie zmniejszyć wspomniany współczynnik, a także zlikwidować nadmierne parowanie szyb. Warto zrobić wszystko, aby parametr ten przyjął wartość mniejszą niż 1,3 W, gdyż związane będzie to z ograniczeniem strat cieplnych.

Wykorzystanie i zastosowanie okien skrzynkowych

Jak to już zostało wspomniane, okna skrzynkowe wykorzystywane są przede wszystkim w wiekowych budowlach wiejskich. Znaleźć można je również w rozmaitych dworkach i pałacykach. Ze względu na ograniczone parametry użytkowe, stosowane są także w pomieszczeniach, które nie wymagają specjalnej izolacji termicznej.

Z tego tez względu „skrzynki” używane są jako okna piwniczne. Ponadto mogą okazać się przydatne również na poddaszach, a także w garażach i różnego rodzaju składzikach, w których straty cieplne nie mają większego znaczenia. Okna skrzynkowe są tanie, dlatego ich zamontowanie w tego typu pomieszczeniach może przynieść nam spore oszczędności.

Producent Fronton

W naszej ofercie znaleźć można okna różnego rodzaju, dostosowane do każdych warunków. Szczególnie polecamy modele plastikowe oraz aluminiowe – w katalogu produktowym znaleźć można również okna podwójnie oszklone, a także wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Wszystkie wyróżniają się najwyższą jakością wykonania, dlatego zadowolą nawet najbardziej wymagających Klientów. Na naszej stronie znajduje się dokładny cennik poszczególnych produktów – podane zostały w nim również ceny usług ślusarskich.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz