Okna polskie – ościeżnicowe

W tak zwanym budownictwie wiejskim niezwykle często można spotkać się z oknami polskimi, nazywanymi również ościeżnicowymi. Ze względu na swoją konstrukcję, a także materiał, z którego są wykonywane (drewno), zalicza się je do kategorii produktów tradycyjnych.

Tego typu okna drewniane nadal jednak znajdziemy w wielu domach. Odpowiednio przygotowane, charakteryzują się przyzwoitymi parametrami termicznymi i akustycznymi, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. W poniższym tekście przeanalizujemy ich budowę, a także zastanowimy się, gdzie powinny być stosowane i jakie są ich największe wady i zalety.

Definicja i informacje

Jak wskazuje definicja, okna polskie charakteryzują się posiadaniem ościeżnicy wykonanej najczęściej z drewna sosnowego, które, jak wiadomo, należy do gatunków miękkich. Podkreślić należy, że we wspomnianej ościeżnicy wykonywane są dwa wręby przylgowe – w jednych znajdą się skrzydła zewnętrzne, natomiast w drugich zewnętrzne.

Konstrukcja okien polskich nie należy do specjalnie skomplikowanych, dlatego ich wykonanie nie sprawia większych kłopotów. Jak już zostało wspomniane, są one wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie wiejskim, zwłaszcza w starszych domach jednorodzinnych. Z tego te względu wyróżniają się specyficznym charakterem.

Historia i zastosowanie

Historia okien ościeżnicowych sięga wiele lat wstecz, kiedy to na rynku znajdowały się wyłącznie produkty wykonane z drewna. Obecnie można je znaleźć w wiekowych domkach bądź rozmaitych dworkach, które rozsiane są po wielu polskich miejscowościach.

Przedstawione informacje potwierdzają fakt, iż okna polskie nie są już obecnie produkowane. Otrzymać można je wyłącznie na zamówienie, w oparciu o indywidualny projekt. Zostały bowiem całkowicie wyparte przed bardziej zaawansowane technicznie okna plastikowe i aluminiowe, które charakteryzują się lepszymi parametrami użytkowymi.

Zalety oraz wady

Największą zaletą omawianych okien jest prostota ich konstrukcji, a także niski koszt produkcji. Podkreślić należy również fakt, iż ramiaki skrzydeł są łączone na kilka różnych sposobów. Wykorzystać można bowiem zarówno złącza kątowej, jak i przelotowe czy widlicowe. Wszystko to umożliwia zamontowanie specjalnych metalowych narożników, które wzmacniają całą konstrukcję.

Chcąc skupić się na wadach, należy podkreślić przede wszystkim ich przeciętne parametry użytkowe w porównaniu z produktami nowoczesnymi. Izolacja akustyczna i termiczna w przypadku okien polskich stoi bowiem na niskim poziomie. Ponadto skrzydła zewnętrzne otwierają się wyłącznie na zewnątrz, co może sprawić poważne problemy podczas ich mycia.

Nasze okna

W naszym katalogu produktowym znajdują się modele każdego rodzaju. Oferujemy przede wszystkim okna aluminiowe, plastikowe, a także drewniane. Każdy produkt wyróżnia się największą jakością wykonania. Korzystamy z nowoczesnych technologii, które nie tylko zwiększają wytrzymałość okien, ale również przekładają się na zdecydowaną poprawę najważniejszych parametrów użytkowych.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz