Okna jednoramowe

Niezwykle ważnym momentem w historii rozwoju rynku okiennego było stworzenie trwałych wkładów z szyb zespolonych, dzięki którym konstrukcje wyposażone w dwie, a nawet trzy szyby były zastępowane przez modele bardziej kompaktowe. W ten właśnie sposób powstały okna jednoramowe, które w przeszłości były modyfikacją dostępnych już modeli zespolonych (szwedzkich).

Wspomniane wkłady okazały się o wiele szczelniejsze niż systemy tradycyjne. Zapewniały ponadto lepszą izolację akustyczną, nie były ponadto tak kłopotliwe, gdyż nie wymagały czas demontażu szyb w celu ich wyczyszczenia. Oczywiście porównując je do dzisiejszych systemów okiennych, za które odpowiada producent Fronton, wyróżniają się oczywistymi ograniczeniami konstrukcyjnymi, jednak w tamtym czasie okazały się wręcz przełomowe.

Historia i rodzaje okien jednoramowych

Historia pokazała, że dopiero usprawnienie tak zwanych zestawów jednokomorowych, składających się z zespolonych konstrukcji dwuszybowych, pozwoliły na popularyzację omawianych produktów. Dalszy rozwój konstrukcji umożliwił natomiast wykonanie trwalszych połączeń szyb, z wykorzystaniem między innymi materiałów trwale plastycznych.

Podział obecnych okien jednoramowych związany jest między innymi z zastosowaniem zróżnicowanych wariantów luzu wrębowego. Biorąc to pod uwagę, wymienić możemy modele EURO FALZ, luz 4 mm oraz EURO NUT. Nie należy zapominać również o tym, że okno drewniane jednoramowe może zostać wykonane z różnych gatunków drewna. Stosowane są chociażby sosna oraz dąb.

Charakterystyka okna jednoramowego

Podkreślić należy, że w zależności od klasy, okna jednoramowe przygotowywane są przy użyciu drewna litego bądź klejonego. Standardowy przekrój skrzydła tych okien wynosi natomiast 68×78 mm. Dzięki temu uzyskiwana jest odpowiednia sztywność konstrukcji. Zarówno ramiaki, jak i skrzydła łączone są przy użyciu odpowiednich czopów, a także kleju wodoodpornego, co również poprawia najważniejsze parametry użytkowe.

Jeżeli chodzi o okucia okien jednoramowych, przygotowywane są one na bazie elementów dostępnych w modelach z PCV. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są okucia obwiedniowe, dzięki czemu skrzydła nowoczesnych okien drewnianych mogą być bez problemu uchylane

Koszty produkcji

Ze względu na poprawę jakość wykonania obecnie dostępnych modeli jednoramowych, a także wykorzystywanie różnych gatunków drewna (także egzotycznych), ich cena często osiąga wartości zbliżone do okien plastikowych i aluminiowych. Wszystkie te rodzaje dostępne są w ofercie producenta Fronton, który zapewnia konstrukcje najwyższej jakości.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz