Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Poradnik wyboru

okna aluminiowe przekroj

Przekrój okna dwu szybowego dostępnego w naszej ofercie!

Decydując się na wybór okien, zwracamy uwagę na wiele różnych czynników. Wśród nich wymienia się między innymi materiał, z jakich zostały wykonane okna. Coraz częściej jednak istotne jest dla nasz, czy w oknie znajduje się potrójna szyba, czy jednak tylko podwójne szyby. Większość osób dopiero musi poznać wady i zalety tych konstrukcji, by podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Okna posiadające dwie szyby, nazywane są inaczej oknami jednokomorowymi. Natomiast okna wyposażone w trzy tafle szyby, nazywa się oknami dwukomorowymi. Każda z komór najczęściej jest wypełniona mieszanką powietrza z argonem lub kryptonem.

Dzięki temu okna zwiększają swoją izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Pojawia się jednak dylemat, które okna okażą się dla nas najlepsze.


Które wybrać?

Stawiając na energooszczędne budownictwo, powinniśmy brać pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Według standardu współczynnik ten powinien wynosić 1,0 W/m2K. Ciepło wewnątrz budynku utrzymuje się nie tylko dzięki szybom, które najczęściej produkowane są o grubości 4 mm, ale również dzięki wypełnieniu komór powietrzem zmieszanym z argonem lub kryptonem.

Na pewno zdecydowanie większą izolację uzyskamy wybierając okna dwukomorowe, czyli wyróżniające się obecnością aż 3 szyb. Parametry cieplne są wtedy o wiele lepiej zachowane. Jednak podejmując ostateczną decyzją, jakie okna sprawdzą się w Twoim budynku mieszkalnym, trzeba zapoznać się dokładnie ze wszystkimi zaletami oraz wadami obydwóch rozwiązań.

Zalety i wady

Okna wyróżniające się w swojej budowie obecnością dwóch komór wypełnionych powietrzem zmieszanym z jednym z wymienionych wcześniej gazów, oczywiście zagwarantuje nam zdecydowanie lepszą izolację cieplną. Jednak trzeba wiązać się z tym, że za tak wysoką jakość należy dopłacić odpowiednią, dużo wyższą kwotę – niż w przypadku zakupu okien jednokomorowych.

W przypadku okien, w których występują przynajmniej dwie szyby, jedna lub dwie szklane tafle są pokrywane specjalną powłoką niskoemisyjną. Jest to powłoka odpowiedzialna za zwiększenie izolacyjności okien. Warto zatem dowiedzieć się czy produkty, których zakupem jesteśmy zainteresowani, posiadają tego typu rozwiązania. W ten sposób dbamy o energię cieplną wytwarzaną w naszym domu lub mieszkaniu.

Opinia Fronton

Na jakości nie powinno się oszczędzać. Chociaż cennik okien dwukomorowych może w pierwszej chwili wydawać się poza naszym zasięgiem, to jednak warto zastanowić się nad taką inwestycją. Dzięki takiej izolacji, obniżamy ceny związane z utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku.

Ponadto można natrafić na promocyjne pakiety okien, dzięki czemu ostatecznie koszt ich zakupu wcale nie będzie tak wysoki, jak to mogłoby się wydawać na samym początku.

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz