Co to jest izolacja cieplna (termiczna)?

Izolacja cieplna, zwana również termiczną, jest sposobem ochrony konkretnego układu, przed wymianą powietrza o konkretnej temperaturze. Najczęściej to dotyczy ochrony przed uciekaniem ciepłego powietrza z wnętrza domu lub innego lokalu użytkowego, oraz przed jednoczesnym wpadaniem powietrza o niższej temperaturze. Obecnie istnieje wiele różnych technik mających na celu zwiększenie izolacyjności budynku lub poszczególnych elementów architektury.

Najczęściej budując dom lub kupując mieszkanie, skupiamy się na tym, czy budynek rzeczywiście posiada solidną izolację termiczną. We współczesnej architekturze, energooszczędność jest priorytetowym atrybutem, o którym zabiega się coraz bardziej. Najczęściej do izolacji termicznej wykorzystuje się takie materiały jak styropian, wełna mineralna, czy też granulat.

Współczynnik izolacji cieplnej

Po czym poznać poziom izolacji w kupowanych konkretnych materiałach oraz elementach budowlanych? Tutaj pomocnym wskaźnikiem okaże się współczynnik izolacji cieplnej, który nazywany jest fachowo współczynnikiem przenikania ciepła. Informuje nas o tym, jaki poziom ciepła przenika przez konkretne tworzywo lub surowiec. Im współczynnik ten osiąga niższą wartość, tym izolacja jest na lepszym poziomie.

Wzór na współczynnik przenikania ciepła, który został opracowany w ramach fizyki, obejmuje stosunek ilości ciepła przenikającego w określonej jednostce czasu, do iloczynu powierzchni przegrody wraz ze wskaźnikiem różnicy temperatur w obu układach. Taki współczynnik określający przewodność ciepła, najczęściej dotyczy budownictwa mieszkalnego oraz użytkowego.

Rola izolacji cieplnej w budynku

Energooszczędność budynku, nie jest żadnym wymysłem, ale wskaźnikiem unormowanym w polskich przepisach. W przypadku ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła, nie może być większy, niż 0,25 W/m²K. Natomiast wymogi prawne dla poddasza przewidują ten współczynnik na poziomie nie większym, niż 0,2 W/m²K. Trzeba jednak zwracać uwagę na izolację poszczególnych elementów zaliczanych do architektury konkretnego budynku.

Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej możliwe jest na zwiększeniu komfortu użytkowania z domu mieszkalnego lub budynku o innym charakterze. Warto wspomnieć o tym, że zachowanie współczynnika przenikania ciepła na odpowiednim poziomie, jest szczególne ważne podczas sezonu zimowego. Ponieważ ogrzewanie budynku staje się efektywniejsze. Minimalne straty ciepła wytwarzanego wewnątrz domu lub mieszkania, przedkładają się na niższe koszty związane z ogrzewaniem.

Skuteczna izolacja termiczna w oknach

Na izolację termiczną całego budynku wpływa odpowiednio zachowana izolacja w oknach. W tym celu wykorzystuje się jak najbardziej precyzyjne konstrukcje okien, wraz z szybami zespolonymi. Zdecydowanie większą izolacją wyróżniają się szyby dwukomorowe, niż jednokomorowe. Ale te drugie, również doskonale radzą sobie z ochroną budynków przed utratą ciepłego powietrza.

Izolacja termiczna dotyczy nie tylko popularnych w obecnych czasach okien plastikowych, ale również jest ona obowiązkowym współpczynnikiem w przypadku okien drewnianych oraz aluminiowych. Należy pamiętać, by przy wyborze okien do swojego domu lub mieszkania, zwracać uwagę na ten parametr. Wskaźnik izolacji termicznej, zawsze podawany jest przez producenta.

Prawidłowy montaż okien a izolacyjność

Należy pamiętać, że izolacja okien zależna jest nie tylko od jakości okien proponowanych przez konkretnego producenta. Kluczowym aspektem wpływającym na przenikanie ciepła, jest prawidłowy montaż okien. Niezależnie od tego, czy montowane mają być okna PCV, dachowe, czy też tarasowe, zawsze powinno odbywać się to zgodnie z zaleceniami producenta, a także pod okiem wyłącznie doświadczonych fachowców.

Do montażu okien, także musi zostać zastosowana profesjonalna pianka montażowa. Sam montaż powinien być przeprowadzany najlepiej w czasie występowania dodatnich temperatur. Dzięki temu uniknie się wszelkich efektów niepożądanych. Przy wyborze najlepszych okien, warto sugerować się tym, by szyby zastosowane w nich, były paroszczelne. To zdecydowanie zwiększa komfort ich użytkowania. Takie okna produkowane są na przykład przez firmę Fronton.

Izolacyjność ciepła wg. wymogów rok 2021

Od 1 stycznia 2021 roku, w życie wejdą przepisy obowiązujące w Dyrektywie europejskiej 2010/31/UE, według których współczynnik przenikania ciepła okien elewacyjnych, powinien być nie większy, niż 0,9 W/(m2∙K). Obecnie ten współczynnik utrzymuje się na maksymalnym poziomie wynoszącym 1,3  W/(m2∙K). To na pewno będzie miało ogromny wpływ nie tylko na jeszcze większą energooszczędność budynku, ale także niższe koszty ogrzewania. Takie rezultaty na pewno przełożą się na jeszcze lepsze samopoczucie, w końcu rachunki za ogrzewanie będą jeszcze niższe!

Powiązane wpisy tematyczne

Zostaw komentarz